Przewodniczka na górze Hiei, Kioto

Sprzedawca mioteł i szczotek do odkurzania, Kioto

Posiłek w przerwie w pracy, Kioto

ODWODNIENIE

Do pociągu, stacja kolei Keifuku, Kioto

Wieczór w Tokio

Papieros na świeżym powietrzu, nad jeziorem Biwa

Rybak nad jeziorem Biwa

PRASA BRYKIETOWA DWUSTEMPLOWA

WYSTAWA STAŁA

[Mamuty, nosorożce… Znaleziska z okolic Konina ](https://muzeum.com.pl/mamuty-nosorozce/)

Publiczność w teatrze rewirowym Takarazuka

Siedzący mężczyzna

LOKOMOTYWA TYPU "KARLIK" ORAZ WÓZKI

Ploteczki, Kioto

Na drabinie, Kioto

W stronę Bramy Tori, Kioto

SZKIELET SŁONIA LEŚNEGO Z ODKRYWKI "JÓŹWIN"

PLEJSTOCEN

WYSTAWA CZASOWA

Biżuteria PRL-u

PALAEOLOXODON ANTIQUUS

Spacer, Nara

PROFIL GEOLOGICZNY OSADÓW

OD AUTORA

Zdziwienie, Kioto

W podróży, Kioto

Kobieta w chuście, Kioto

Teatr rewirowy Takarazuka

Odpoczynek

Punkt widokowy, góra Hiei (Hieizan)

Odpoczynek, Nara

Dzieci, Kioto

RZEŹBA AUTORSTWA KONIŃSKIEGO ARTYSTY GIOTTO DYMITROWA

Rzeźba pierwotnie stanowiła fragment pomnika poświęconego "Poległym za utrwalanie władzy ludowej w latach 1945-1947 w województwie konińskim", odsłoniętego w 1984 r. przy budynku KW PZPR w Koninie.Po odzyskaniu przez naród suwerenności w 1989 r. uchwałą Rady Miejskiej pomnik został rozebrany, a monument przekazany do Muzeum Okręgowego.Na obecnym miejscu stanął w 2008 r. jako niemy świadek historii, ku pamięci i rozwadze potomnych.

Dachy w Kioto

Znajomi z Kioto

WYSTAWA CZASOWA

"Lądowanie na Marsie, czyli nasz człowiek w Japonii. Fotografie Ze'eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934"[Kliknij i dowiedz się więcej](https://muzeum.com.pl/nasz-czlowiek-w-japonii/)

NACZYNIA KOPAREK

Chłopiec przed jadłodajnią Otawa-tei, teren świątyni Kiyomiz

KLIKNIJ I PRZEJDZ NA 2 PIĘTRO - ZOBACZ WYSTAWY CZASOWE

Na dworcu, Kioto

WYSTAWA CZASOWA - Piotr Lutyński „WIELOWYMIAROWOŚĆ"

[Kliknij i dowiedz się więcej](https://muzeum.com.pl/piotr-lutynski-wielowymiarowosc/)

Przed witryną, Kioto

Młody mężczyzna w mundurze, Tokio

Kobiety w kimonach, Kioto

BRYKIETOWNIA

Stary człowiek pali fajeczkę kiseru, Kioto

SPICHLERZ

Murowany, czterokondygnacyjny spichlerz został wybudowany w stylu klasycystycznym w 1838 roku. Wraz z zamkiem, gorzelnią i innymi budynkami gospodarczymi stanowił część założenia dworskiego należącego do rodziny Kwileckich. Majątek rozparcelowano po 1945 roku, a spichlerz został na wiele lat zagospodarowany przez Państwowe Zakłady Zbożowe. Zniszczoną drewnianą konstrukcję wewnętrzną (stropy, schody, dach) przebudowano i zastąpiono betonową. Muzeum Okręgowe przejęło budynek w styczniu 1995 roku i rozpoczęło jego adaptację na cele muzealne. Obecnie w budynku znajduje się muzealna maskotka, czyli słoń leśny, który żył w okolicy około 100 tysięcy lat temu. Zwiedzający mogą zobaczyć jeden z najbardziej kompletnych i największych w Europie szkieletów oraz model w skali 1:1 odtwarzający prawdopodobny wygląd zwierzęcia. Na wystawach prezentowane są również kości innych wymarłych roślinożerców, takich jak mamut, nosorożec włochaty, tur czy nosorożec Mercka. Wystawa stała pod nazwą „By czas nie zaćmił i niepamięć… Wielkopolskie górnictwo" przedstawia historię powstania węgla na przestrzeni milionów lat: od torfu, poprzez ksylit, węgiel brunatny, a następnie węgiel kamienny. Przez wiele lat zostały tam zgromadzone różnorodne okazy przyrodnicze i sprzęty górnicze. Są to militaria górnicze, sprzęt oświetleniowy, nakrycia głowy, mundur, sprzęt pomiarowy, modele koparek. Całość dopełnia makieta kopalni odkrywkowej w skali 1:500. Bardzo ciekawy jest również fakt, że wielkopolskie górnictwo to nie tylko Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie ale także Kopalnia Soli w Kłodawie. Na wystawie prezentowane są różne rodzaje soli kamiennej.

Uśmiechnięta dziewczyna, Kioto

Do pracy, Nara

Wieśniacy przed domem, Kioto

WYSTAWA STAŁA

[By czas nie zaćmił i niepamięć… Wielkopolskie górnictwo](https://muzeum.com.pl/by-czas-nie-zacmil/)

Na dworcu, Kioto

SŁOŃ LEŚNY

TURBOZESPÓŁ FIRMY SIEMENS-SCHUCKERT

Wędkarz, Ōtsu nad jeziorem Biwa

KLIKNIJ I PRZEJDZ NA PIĘTRO - ZOBACZ POZOSTAŁE WYSTAWY

SKANSEN

[Kliknij i dowiedz się więcej.](https://muzeum.com.pl/skansen-gorniczy/)

Spotkanie, Kioto

WYDAWNICTWA MUZEALNE

[Kliknij i zapoznaj się z ofertą wydawniczą Muzeum Okręgowego w Koninie.](https://muzeum.com.pl/wydawnictwa-2/)

Stary mężczyzna w kapeluszu

W barze, Kioto

Uczennice, Kioto

Pagoda w świątyni Tōji, Kioto

Przed kinem, Kioto

Wróżbita – wróżę z ręki, przepowiadam przyszłość, Kioto

SZKIELET SŁONIA LEŚNEGO

Spacer po Kioto

Naprawianie muru, Kioto

W świątyni Kiyomizu, Kioto

WYSTAWA STAŁA

[Słoń leśny z odkrywki Jóźwin KWB „Konin" ](https://muzeum.com.pl/slon-lesny/)

Nad rzeką Kamo, Kioto

SKANSEN MASZYN I URZĄDZEŃ GÓRNICZYCH

Skansen został usytuowany od północnej strony XIX-wiecznego spichlerza. Powstawał od 2007 roku dzięki pomocy zarządu i pracowników Kopalni Węgla Brunatnego „Konin" S.A. oraz we współpracy z Kołem Seniora SITG przy KWB „Konin" S.A.Można znaleźć tu takie urządzenia, jak:Turbozespół firmy Siemens-Schuckert (lata 20. XX wiek) złożony z turbiny parowej promieniowej, sprzężonej bezpośrednio z generatorem prądu przemiennego oraz prasy brykietowej dwustemplowej firmy Buckau R. Wolf A.G. Magdeburg (1936 rok). Urządzenia te pochodzą z nieistniejącej już konińskiej brykietowni, powstałej w 1942 roku. W ogrodzenie od strony jeziora wmontowana została jedna z 3 dawnych bram wjazdowych na teren brykietowni (lata 50. XX wieku), z charakterystycznymi młotkami – perlikiem na żelazku.Lokomotywa akumulatorowa „Karlik" - pamiątka po dawnym systemie odwadniania konińskich złóż węgla brunatnego oraz wózki do przewozu urobku i obudowy drewnianej chodników (w 1995 roku likwidacja, tzw. rabunek, ostatnich chodników na odkrywce „Pątnów"). Wózki wypełnione są ksylitowym węglem brunatnym.Urządzenie wiertnicze UGB-50M do wierceń hydrogeologicznych, zamontowane na podwoziu samochodu GAZ-66-02 (prod. ZSRR, 1982 rok).Naczynia wielonaczyniowych koparek kołowych SchRs 315 (najmniejszej), SRs 1800 (największej, nazywanej „hiszpanką") i łańcuchowej Rs 560.

Na rowerze przez Wielki Most Sanjō, Kioto

W drodze, Kioto

Robotnicy

Most w Osace

KLIKNIJ I ZOBACZ ZAMEK GOSŁAWICKI Z BLISKA

Rzeźba „Stół”

Rzeźba „Stół” w symboliczny sposób odnosi się do przedwojennej historii Konina, skupiając się na codzienności Tepper Markt czyli obecnego Placu Zamkowego. Ikony wycięte w stalowym blacie ściśle wiążą się z tradycją i kulturą żydowską. Przedstawiają między innymi synagogę, mykwę, ulicznych muzykantów oraz asortyment, którym handlowano na placu garncarskim, śledzie, naczynia itd...Rzeźba powstała na bazie urządzeń pochodzących z Huty Aluminium Konin, przez co zyskała charakter postindustrialny, łącząc kulturę sztetla z powojenną historią miasta.Blacha stalowa, stal kwasoodporna, pleksi, oświetlenie, 2021 r. Praca kolektywna Autorzy: Magdalena Deput, Mariusz Harmasz, Jarosław Koźlarek Rzeźba powstała w ramach V edycji Festiwalu Ognia i Światła Pirania. Organizator wydarzenia: Fundacja Miasto Prowincjonalne Partnerzy: Laser-Stal, Hydrostal  

HTML
HTML